• AORUS CV27F 165Hz Gaming Monitor Review

    AORUS CV27F 165Hz Gaming Monitor Review

  • Review: Cooler Master ML240P Mirage Cooler & 3 Περιφερειακά

    Review: Cooler Master ML240P Mirage Cooler & 3 Περιφερειακά

  • AMD Ryzen 5 3400G & 3600X CPU Review

    AMD Ryzen 5 3400G & 3600X CPU Review

  • GIGABYTE AORUS X570 Master, Pro & AORUS Gen 4 SSD Review

    GIGABYTE AORUS X570 Master, Pro & AORUS Gen 4 SSD Review

  • MSI MEG X570 Ace Motherboard Review

    MSI MEG X570 Ace Motherboard Review

  •  Ταχύτερες μνήμες η μόνη αλλαγή στην NVIDIA GTX 1660 Super

    Ταχύτερες μνήμες η μόνη αλλαγή στην NVIDIA GTX 1660 Super

  •  Η AMD λανσάρει τις νέες Radeon RX 5500 Series GPUs

    Η AMD λανσάρει τις νέες Radeon RX 5500 Series GPUs

  •  Φήμες για την 'RX 5500' της AMD στην επιφάνεια

    Φήμες για την 'RX 5500' της AMD στην επιφάνεια

  • Teaser της TRX40 AORUS μητρικής από τη GIGABYTE

    Teaser της TRX40 AORUS μητρικής από τη GIGABYTE

  •  Αυτά είναι τα specs του budget B550 chipset της AMD

    Αυτά είναι τα specs του budget B550 chipset της AMD

  •  Η MSI διέρρευσε κατά λάθος μητρική των Threadripper 3000

    Η MSI διέρρευσε κατά λάθος μητρική των Threadripper 3000

  •  Intel: Ελλείψεις σε CPU επηρεάζουν μεγάλους OEMs

    Intel: Ελλείψεις σε CPU επηρεάζουν μεγάλους OEMs

  • Ο Ryzen 9 3950X ξεπερνά με άνεση τον Threadripper 2950X

    Ο Ryzen 9 3950X ξεπερνά με άνεση τον Threadripper 2950X

  •  Η λίστα των Ryzen Threadripper 3ης γενιάς

    Η λίστα των Ryzen Threadripper 3ης γενιάς

  •  Featured Build: Project Harmony by Heat

    Featured Build: Project Harmony by Heat

  •  Featured Build: Bitfenix Enso by TodMod

    Featured Build: Bitfenix Enso by TodMod

  •  Featured Build: Project Red Dead Redemption 2

    Featured Build: Project Red Dead Redemption 2

'Εύκολα' τα 4.5GHz στον Intel Core i9 7980XE

Πηγές αναφέρουν πως το εν λόγω CPU Θα έχει αρκετά περιθώρια για overclocking ενώ ήδη μερικά δείγματα κάνουν και 4.8GHz με υδρόψυξη.

Οι δοκιμές που ήρθαν στο φως από forums δείχνουν τον i9 7980XE να τρέχει στα 4.5 και τα 4.8GHz με τάση που δε ξεπερνάει τα 1.25V σε μια Rampage VI Apex της ASUS. Οι δοκιμές περιελάμβαναν το Realbench benchmark της ASUS που δοκιμάζει πλήθος υποσυστημάτων ταυτόχρονα, όπου το CPU ήταν απολύτως σταθερό με εύπεπτες θερμοκρασίες κάτω από τους 70 βαθμούς Κελσίου.

Βέβαια όπως υποστηρίζουν πηγές η συχνότητα είναι αρκετά υψηλή για καθημερινή χρήση όμως ακόμα και στα 4.4GHz με τάση 1.18V ανάλογα με το κομμάτι. Όπως και να χει ο επεξεργαστής θα κυκλοφορήσει στη τιμή των $1999.

Πηγή.

Βρείτε μας στα Social:  twitter.jpggplus.jpgfb.jpginsta.jpgyt.png

jax7480

Reviewer
2017-09-02T03:09:56Z

Να και κάτι ευχάριστο αν δεν είναι όλα τίποτα golden samples που έστειλε η Intel.

cabdik

Members
2017-09-02T08:39:33Z

μακαρι..... να ξεκουνηθει και λιγο η Intel...!! 

 

αλλα... θα περιμενω περισσοτερα review, σε πραγματικες συνθηκες...!!! 

HyperionX

Members
2017-09-02T12:37:18Z
3 hours ago, cabdik said:

μακαρι..... να ξεκουνηθει και λιγο η Intel...!! 

 

αλλα... θα περιμενω περισσοτερα review, σε πραγματικες συνθηκες...!!! 

Περιμένεις και εσύ να κυκλοφορήσει με το πορτοφόλι στο χερι

stavros

Members
2017-09-02T14:15:23Z

Τα "σπάει" η CPU.

sofos1990

Members
2017-09-02T15:21:15Z

Ισχύουν όσα λένε. Δεν ξέρω αν όσα CPUs έχουμε είναι πολύ καλά που δεν το νομίζω αλλά η Intel για πρώτη φορά πραγματικά δούλεψε σωστά. Ειδικά, οι temps που θα δείτε δεν υπάρχουν για τόσα cores. Έχουν μεγαλύτερο die από τα 6, 8 και 10 cores...HCC. Όσα CPUs είναι HCC(12, 14, 16 και 18c) clockάρουν πάρα πολύ καλά στον αέρα/νερό. Bέβαια, τις μητρικές με 100% ΑVX stress test τις κάνεις καλοριφέρ τώρα που έρχεται ο χειμώνας αλλά οκ μέσα σε κουτί δεν νομίζω να καταλαβαίνεις κάποια αισθητή διαφορά.

Αν φτιάξουν και το per core voltage control τότε θα έχει ενδιαφέρον γιατί συνήθως 2-3 cores είναι μόνο τα περίεργα οπότε όποιος θα θέλει να ασχοληθεί μπορεί να ρίξει ακόμα λίγο τις temps ή τα Watts.

MetallicGR

Administrator
2017-09-02T17:40:33Z

Τρία tiers είναι μαζί με το HCC φέτος;

sofos1990

Members
2017-09-02T21:17:45Z

Tα μέχρι και 10c είναι LCC. Από 10c και πάνω είναι HCC. Δεν ξέρω τι είναι XCC. Πάντως οι μηχανικοί τους το λένε low(LCC) και high(HCC) current die.

GoriLLakoS

Founder
2017-09-03T11:14:46Z
19 hours ago, sofos1990 said:

Ισχύουν όσα λένε. Δεν ξέρω αν όσα CPUs έχουμε είναι πολύ καλά που δεν το νομίζω αλλά η Intel για πρώτη φορά πραγματικά δούλεψε σωστά. Ειδικά, οι temps που θα δείτε δεν υπάρχουν για τόσα cores. Έχουν μεγαλύτερο die από τα 6, 8 και 10 cores...HCC. Όσα CPUs είναι HCC(12, 14, 16 και 18c) clockάρουν πάρα πολύ καλά στον αέρα/νερό. Bέβαια, τις μητρικές με 100% ΑVX stress test τις κάνεις καλοριφέρ τώρα που έρχεται ο χειμώνας αλλά οκ μέσα σε κουτί δεν νομίζω να καταλαβαίνεις κάποια αισθητή διαφορά.

Αν φτιάξουν και το per core voltage control τότε θα έχει ενδιαφέρον γιατί συνήθως 2-3 cores είναι μόνο τα περίεργα οπότε όποιος θα θέλει να ασχοληθεί μπορεί να ρίξει ακόμα λίγο τις temps ή τα Watts.

 

Δηλαδή τον χειμώνα να πάρω 2 CPU ($1999*2) για να ζεστάνω στο σπίτι μιας και δεν έχει καλοριφέρ?

Δεν θα πιάνουν και χώρο...:p

FeelsBadMan

Members
2017-09-03T12:52:02Z

Απευθύνεται μόνο σε όσους θέλουν πρωτιές σε benchmarks.Δεν μπορώ να διακιολογήσω κάποιον που θα χαλάσει 2000$ για κάτι το οποίο δεν θα μπορέσει να χρησιμοποιήσει ποτέ σωστά!Αν το μόνο που κάνεις είναι να παίζεις games πας στους επερχόμενους coffee lake,διαφορετικά κοιτάς σε r7 και threadreaper! Προφανώς θα είναι ο πιο γρήγορος "prosumer" cpu αλλά είναι υπερβολικά ακριβός για ότι προσφέρει!Τώρα αμα θες να πετάς τα λεφτά σου στα χωρίς λόγο μπορείς να αγοράσεις ότι πιστεύεις,απλά δεν παύεις να είσαι κορόιδο.

cabdik

Members
2017-09-04T09:31:54Z
On 2/9/2017 at 3:37 PM, HyperionX said:

Περιμένεις και εσύ να κυκλοφορήσει με το πΙΣΤόλι στο χερι

 

fixed.....:hehe:

 

 

Seriously..... Δεν με ενδιαφερει καθολου η αγορα της συγκεκριμενης πλατφορμας, καθως -προσωπικα- δεν μου χρειαζεται ΠΟΥΘΕΝΑ. 

 

απλα παρακολουθω τις εξελιξεις..!!  

 

αλλα ακομα κι αν ηταν, δυσκολα θα με επειθε να αγορασω....!!!  :P